Forskningsområder

1 - 100 ud af 471Pr. side: 100
  1. Troels Aagaard

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  2. Marianne Achiam

    Lektor, viceinstitutleder

    Person: VIP

  3. Johannes Agerskov

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  4. Nadja Ahrentløv

    Ph.d. stipendiat

    • Cell- and Neurobiology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  5. Gül Akıllıoğlu

    Postdoc

    • Ingredient and Dairy Technology - Postdoc

    Person: VIP

  6. Bodil Helene Allesen-Holm

    Akademisk medarbejder FU

    • Design and Consumer Behavior - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  7. Stephen Alstrup

    Professor

    • Algorithms and Complexity - Professor

    Person: VIP

  8. Danillo Alvarenga

    Postdoc

    • Terrestrial Ecology - Postdoc

    Person: VIP

  9. Anders Woetmann Andersen

    Professor

    • Skin Immunology Research Center - Professor

    Person: VIP

  10. Anja C. Andersen

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  11. Hanne Andersen

    Professor

    Person: VIP

  12. Mads Peter Sulbæk Andersen

    Adjungeret lektor

    Person: VIP

  13. Maj Munch Andersen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  14. Mogens Larsen Andersen

    Professor

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor

    Person: VIP

  15. Søren Stig Andersen

    Ekstern lektor

    • JUR Juridisk Kandidatuddannelse - Ekstern lektor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  16. Thorbjørn Joest Andersen

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  17. Christian Andreasen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  18. Manja Hoppe Andreasen

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  19. Penelope Fay Anthias

    Adjunkt

    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt

    Person: VIP

  20. George Antunes Pacheco

    Gæsteforsker

    • Section for Evolutionary Genomics - Gæsteforsker
    • Section for Evolutionary Genomics - Gæsteforsker

    Person: VIP

  21. Lise Arleth
    • X-ray and Neutron Science - Professor, Tidligere

    Person: VIP

  22. Nils Arneborg

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  23. Henriette Elisabeth Autzen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  24. James Emil Avery

    Gæsteforsker

    • Programming Languages and Theory of Computing - Gæsteforsker

    Person: VIP

  25. Lina Avila Clasen

    Ph.d. stipendiat

    • Terrestrial Ecology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  26. Lasse Baaner

    Lektor

    • Sektion for Forbrug, Bioetik og Regulering - Lektor

    Person: VIP

  27. Christoffer Olling Back

    Ph.d.-studerende

    • Software, Data, People & Society - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  28. Tonci Balic Zunic

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  29. Jens Bangsbo

    Centerleder, professor

    • August Krogh Sektionen for Human Fysiologi - Centerleder, professor

    Person: VIP

  30. Jørgen P. Bansler

    Professor emeritus

    • Software, Data, People & Society - Professor emeritus

    Person: VIP

  31. Rodrigo Pinheiro Bastos

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  32. Krutika Bavishi

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  33. Claus Beier

    Institutleder

    Person: TAP

  34. Jesper Bendix

    Professor

    Person: VIP

  35. Pól Martin Bendix

    Lektor

    • Biokompleksitet - Lektor

    Person: VIP

  36. Rune Bolding Bennike

    Adjunkt

    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt

    Person: VIP

  37. Christian Berg

    Professor emeritus

    Person: VIP

  38. Rune W. Berg

    Lektor

    • Neuronal Signalling - Lektor

    Person: VIP

  39. Marta Bevilacqua

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  40. Torben Birch-Thomsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  41. Christian J. Bjerrum

    Professor MSO

    • Geologi - Professor MSO

    Person: VIP

  42. Emil Bjerrum-Bohr

    Lektor

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Lektor
    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Lektor

    Person: VIP

  43. Pernille Bjørn

    Professor

    • Human-Centred Computing - Professor

    Person: VIP

  44. Hans Bonde

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  45. Koos Boomsma

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  46. Valeria Borsotti

    Ph.d.-studerende

    • Human-Centred Computing - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  47. Wender Bredie

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  48. Rasmus Bro

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  49. Ole Bjørn Brodnicke

    Ph.d. stipendiat

    • Marine Biological Section - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  50. Rikke Brandt Broegaard

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  51. Eva Honnens de Lichtenberg Broge

    Gæsteforsker

    • Design and Consumer Behavior - Gæsteforsker

    Person: VIP

  52. Hans Henrik Bruun

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  53. Jesper Bruun

    Lektor

    Person: VIP

  54. Thilde Bech Bruun

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  55. Ann-Sophie Buchardt

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  56. Anne Gravsholt Busck

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  57. Mauricio Bustamante

    Adjunkt

    • Niels Bohr Internationale Akademi
    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Adjunkt

    Person: VIP

  58. Rita M. Buttenschøn

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  59. Lars Båstrup-Spohr

    Tenure track adjunkt

    • Freshwater Biology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  60. Susanne Gjedsted Bügel

    Professor

    • Forebyggende og Klinisk Ernæring - Professor

    Person: VIP

  61. Isabel Calabuig

    Projektleder

    • Forskning og samlinger - Projektleder

    Person: TAP

  62. Ingeborg Callesen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  63. Damon James Carrad

    ekstern

    • Faststoffysik - ekstern

    Person: TAP

  64. Trine Agervig Carstensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  65. Josue Leonardo Castro Mejia

    Adjunkt

    • Microbiology and Fermentation - Adjunkt

    Person: VIP

  66. Dereck Edward Winston Chatterton

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  67. Yan Cheng

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  68. Andreas Aagaard Christensen

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  69. Kirsten Seestern Christoffersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  70. Clara Clipet-Jensen

    Ph.d. stipendiat

    • Afdeling for Epidemiologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  71. David B. Collinge

    Professor

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Professor

    Person: VIP

  72. Carla Ximena Colque-Little

    Ph.d.-studerende

    • Afgrødevidenskab - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  73. Robert Dagil

    Adjunkt

    • VAR2CSA team
    • Parasitology - Adjunkt

    Person: VIP

  74. Tais Wittchen Dahl

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  75. Torben Dam

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  76. Sune Darkner

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  77. Niels Daugbjerg

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  78. Stefano De Dominicis

    Tenure track adjunkt

    • Idræt, individ & samfund - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  79. Cristian De Gobba

    Gæsteforsker

    • Forebyggende og Klinisk Ernæring - Gæsteforsker

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  80. Peng Ding

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  81. Peter Ditlevsen

    Professor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Professor

    Person: VIP

  82. Jens Dolin

    Professor emeritus

    Person: VIP

  83. Tongyun Du

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  84. David Alejandro Duchene Garzon

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc
    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  85. Boris Düdder

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  86. Lars Ellgaard

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  87. Claus Emmeche

    Lektor

    Person: VIP

  88. Søren Balling Engelsen

    Professor

    • Food Analytics and Biotechnology - Professor

    Person: VIP

  89. Kasper Engholm-Keller

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  90. Kenny Erleben

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  91. Verner Brandbyge Ernstsen

    Ekstern lektor

    • Geografi - Ekstern lektor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  92. Valentina S Espinoza Fernández

    Ph.d.-studerende

    • Geologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  93. Henry James Evans

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  94. Rasmus Fensholt

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

Forrige 1 2 3 4 5 Næste