Om Instituttet – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Biomedicinsk Institut > Om Instituttet

om BMI

BMI's ledelse

Institutleder
Bente Stallknecht 

Telefon: 353-27540
E-mail: bstall@sund.ku.dk
Se Bentes forskningsområde

Viceinstitutleder for Forskning

Jens Juul Holst

Telefon: 28 757518
E-mail: jjholst@sund.ku.dk
Se Jens Juul Holsts forskningsområde

Nicole Schmitt

Viceinstitutleder for Undervisning
Nicole Schmitt

Telefon: 353-27448
E-mail: nschmitt@sund.ku.dk
Se Nicole Schmitts forskningsområde

Institutadministrator
Anders Sondrup


Mobil: 23 398726 
E-mail: ason@sund.ku.dk 


Sekretariatet

Administrative opgaver - PDF version til print

Grace Holm, Institutsekretær, lokale: 12.5.33, telefon: (+45) 35 32 74 28, e-mail: grace@sund.ku.dk

Ragnhild Mostert, HR medarbejder, lokale: 12.5.27, telefon: (+45) 21 16 19 29, e-mail: rmostert@sund.ku.dk 

Filip Skovgaard Nielsen, Økonomimedarbejder, lokale: 12.5.33, telefon: (+45) 35 33 25 43, e-mail: filip@sund.ku.dk

Jane Nagbøl, Kommunikations- og webansvarlig, lokale: 12.5.27, telefon: (+45) 24 34 06 70, e-mail: jnagboel@sund.ku.dk

Stephanie Sarah Klink, Kommunikationsmedarbejder, lokale: 12.5.27, telefon: (+45) 35 33 43 91, e-mail: stephanieklink@sund.ku.dk

Paul Meyer Mai, Arbejdsmiljøkoordinator, lokale: 12.5.35, telefon: (+45) 28 75 60 05, e-mail: pmm@sund.ku.dk 

Henrik Riel, Post og praktiske opgaver, lokale: 12.5.33, telefon: (+45) 21 16 20 29, e-mail: hriel@sund.ku.dk


BMI's historie

Biomedicinsk Institut blev dannet den 1. januar 2007 for at samle ressourcerne fra fem institutter i ét stærkt institut med fokus på grundforskning, der har et klinisk perspektiv og som søger, at bidrage med ny viden til gavn for diagnostik og patientbehandling.

BMI består af medarbejdere fra de tidligere instutter:

  • Medicinsk Fysiologisk Institut (MFI)
  • Medicinsk Anatomisk Institut (MAI)
  • Institut for Medicinsk Biokemi og Genetik (IMBG)
  • Farmakologisk Institut (FI)
  • Institut for Molekylær Patologi (IMP)

Instituttet er en del af Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet , hvis kerneopgaver er at skabe ny viden og erkendelse gennem forskning, undervisning, videndeling og formidling.